Napi rutinban forgatom az Ezermestereket. Most épp egy 1967. szeptemberi példányban leltem érdekes cikkre: Az EM bemutatja: a szépség geometriáját. A cikk a sectio aureáról, vagyis az aranymetszésről szól.
Aranymetszésen a matematikában egy szakasznak oly módon való két részre osztását értik, ahol a nagyobbik rész úgy aránylik a kisebbikhez, mint az egész vonal a nagyobbik részhez. Vagyis a kettő úgy aránylik egymáshoz, mint 1:1,618 033 988 749 894 848… (kerekítve 1:1,618).
„Ezt a különös számot, amely az aranymetszés kifejezője, elnevezték Φ-nek, azaz finek.”
Na de még mielőtt jobban belebonyolódom ebbe az egészbe, nézzük, miért is érdekes ez. Legjobb lesz, ha pontosan idézem a cikket:
„A modern pszichológusok meggyőző kísérlettel igazolták, hogy ez a szám nem csupán valamilyen matematikai mesterkedés eredménye, hanem valójában a természet szépségének, harmóniájának kifejezője, amely egyben meghatározza azt is, mi tetszik az embernek.”
Bizonyításul néhány példán túl ott figyel egy rajz, ha jól veszem ki egy Moszkvics 407-es, azaz inkább egy régi Opel Olympia, aminek harmonikus vonalvezetését szintén aranymetszéssel magyarázzák.
Na nem is kellett több, azonnal gép elé ültem, és kipróbáltam az arányt képszerkesztővel. A saját autónkkal kezdtem, és megdöbbentem. A Scion xB szinte teljes egészében megfelel az aranymetszés szabályainak. Jó, jó, ez mégiscsak egy hasáb, és nem biztos, hogy mindenkiben ő testesíti meg a szépséget.
Nézzünk egy kicsit mást, az egyik kedvenc formámat: a Diablót. És láss csodát, hevenyészett próbálkozásomat a Lambo is igazolta:
Kíváncsiságból az új TT-n is kipróbáltam, és ott is közeliek az értékek. Nem mondom, hogy tökéletesen megfelelnek az arányok az aranymetszésnek, de viccesen közelítenek. Próbálja ki mindenki a kedvenc autóján, itt a mérőléc.
„S noha a modern művészet új arányokat, új formákat keres, az ember számára mindig azok a formák és arányok lesznek harmonikusak, amelyek a természet ősidők óta kialakult felosztási szabályát, az aranymetszést követik” – zárja az EM cikket Greguss Ferenc, aki gyermekkorom egyik kedvenc könyvének, az Eleven találmányoknak is szerzője.